See tehoste on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehostaa",
"3": "e"
},
"expansion": "tehostaa + -e",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From tehostaa + -e.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tehoste",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehoste",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehostein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehostettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tehoste",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tehoste",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tehost",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -e",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Film",
"orig": "fi:Film",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Sound",
"orig": "fi:Sound",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "erikoistehoste"
},
{
"word": "kuorotehoste"
},
{
"word": "tehosteinen"
},
{
"word": "tehostelanka"
},
{
"word": "tehosterokotus"
},
{
"word": "valotehoste"
},
{
"word": "äänitehoste"
}
],
"glosses": [
"effect"
],
"id": "en-tehoste-fi-noun-3LV2QmoX",
"links": [
[
"film",
"film#Noun"
],
[
"sound",
"sound#Noun"
],
[
"effect",
"effect"
]
],
"qualifier": "sound; image editing; sound; image editing",
"raw_glosses": [
"(film, sound, image editing) effect"
],
"synonyms": [
{
"word": "efekti"
}
],
"topics": [
"broadcasting",
"film",
"media",
"television"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtehosteˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ɦo̞s̠te̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ehoste"
}
],
"word": "tehoste"
}
{
"derived": [
{
"word": "erikoistehoste"
},
{
"word": "kuorotehoste"
},
{
"word": "tehosteinen"
},
{
"word": "tehostelanka"
},
{
"word": "tehosterokotus"
},
{
"word": "valotehoste"
},
{
"word": "äänitehoste"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehostaa",
"3": "e"
},
"expansion": "tehostaa + -e",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "From tehostaa + -e.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tehoste",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehoste",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehostein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehostettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehostettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tehosteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tehosteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tehosteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tehoste",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tehoste",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tehost",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -e",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ehoste",
"Rhymes:Finnish/ehoste/3 syllables",
"fi:Film",
"fi:Sound"
],
"glosses": [
"effect"
],
"links": [
[
"film",
"film#Noun"
],
[
"sound",
"sound#Noun"
],
[
"effect",
"effect"
]
],
"qualifier": "sound; image editing; sound; image editing",
"raw_glosses": [
"(film, sound, image editing) effect"
],
"synonyms": [
{
"word": "efekti"
}
],
"topics": [
"broadcasting",
"film",
"media",
"television"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtehosteˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞ɦo̞s̠te̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ehoste"
}
],
"word": "tehoste"
}
Download raw JSONL data for tehoste meaning in All languages combined (21.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.